rozmiar czcionki: A | A | A

 

7 NOWYCH CUDÓW POLSKI

ZAGŁOSUJ I WYGRAJ NAGRODY


 

Rusza 6. edycja wakacyjnego plebiscytu „7 nowych cudów Polski” organizowanego przez miesięcznik National Geographic Traveler. O to wyjątkowe wyróżnienie powalczą w tym roku, aż 32 niezwykłe miejsca w naszym kraju. Głosowanie w plebiscycie odbywa się online
i potrwa do 31 sierpnia br. Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody. 

 

Często marzymy o zagranicznych i egzotycznych podróżach, nie zdając sobie sprawy z tego, jak wspaniałe miejsca są tuż obok nas. Nasza Travelerowa ekipa przez cały rok podróżuje po Polsce w poszukiwaniu tajemniczych i ciekawych zakątków, tych nowo powstałych oraz takich, w które tchnięto drugie życie. W 6. edycji konkursu „7 nowych cudów Polski” nominowaliśmy aż 32 miejsca. Ale to Wy zdecydujecie, które z nich zasługują na miano nowego cudu. Do głosowania zatem! Wspólnie udowodnimy, że Polska jest najfajniejsza! mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna Travelera.

 

Głosowanie online trwa od 15 lipca do 31sierpnia przez stronę 7cudow.national-geographic.pl

 

Każdy, kto odda głos w plebiscycie i uzasadni swój wybór, ma szansę zdobyć nagrody:


20 X Zestaw Sportowa torba + półroczna prenumerata National Geographic Traveler


Wyniki zostaną opublikowane na łamach październikowego numeru National Geographic Traveler, który ukaże się 23 września br. Ponadto, 14 października podczas targów World Travel Show odbędzie się uroczysta gala z udziałem zwycięzców 6. edycji naszego plebiscytu „7 Nowych Cudów Polski”.


World Travel Show odbędą się 14-16 października, na terenie Centrum Targowego Ptak Warsaw Expo. Organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji dla zwiedzających oraz dla wystawców. Obok gali „7 Nowych Cudów Polski”, odbędzie się spotkanie z wyjątkowym podróżnikiem Andrzejem Dobą oraz prezentacja zdjęć dokumentująca wyprawy przez Atlantyk. Targi obfitować będą w pokazy sprzętu sportowego, branżowe konferencje, warsztaty fotograficzne i konkursy ze specjalnymi nagrodami. World Tavel Show to miejsce dla wszystkich miłośników podróży dalekich i bliskich. Bogaty program imprez towarzyszących pozwoli wszystkim odwiedzającym spędzić aktywny weekend pełen ciekawych dyskusji i inspiracji podróżniczych. Serdecznie zapraszamy.


Mecenasami plebiscytu „7 Nowych Cudów Polski” są Ptak Warsaw Expo, World Travel Show, a patronem medialnym radio Złote Przeboje.


Nominowani


DOLNOŚLĄSKIE / WROCŁAW

1.   1. Hydropolis

Na co dzień nie doceniamy, jak ważna jest w naszym życiu woda. Interaktywna wystawa Hydropolis może to zmienić. Schodzimy w morskie głębiny, poznajemy historię inżynierii wodnej i słuchamy fascynującą opowieść o początkach wody w kosmosie.

DOLNOŚLĄSKIE / OSIECZNICA


2. Zamek Kliczków

Zabytkowa twierdza pierwotnie powstała tu w XIII w. Dziś odrestaurowane wnętrza można zwiedzać. Przy okazji przemierzając ogród i wpadając na ducha setnika, który jakoby nawiedza to miejsce.    

KUJAWSKO-POMORSKIE / TORUŃ


3. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki

Obok tego budynku trudno przejść obojętnie: zaprojektowana przez Hiszpana Fernanda Menisa połamana bryła gmachu w efektowny sposób łączy różne style. Jest tu nieco autorskich odniesień do typowego dla Torunia ceglanego gotyku, ale też sporo inspiracji naturą. W niesamowitych wnętrzach kryją się dwie sale koncertowe, scena plenerowa i zaplecze konferencyjne.

KUJAWSKO-POMORSKIE / GRĘBOCIN


4. Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa

Zgromadzone w muzeum prasy drukarskie, wyposażenie zecerni, stylusy, pergaminy, a nawet chińskie matryce do druku pozwalają oderwać się na chwilę od cyfrowej rzeczywistości.

ŁÓDZKIE/ ŁÓDŹ


5. Planetarium EC1

110 wygodnych foteli, kopuła o średnicy 18 m i ekran sferyczny połączony z systemem projekcyjnym o rozdzielczości 8K czynią z łódzkiego obiektu jedno z najnowocześniejszych planetariów w Polsce. Ciekawy jest też sam budynek dawnej elektrowni z końca XIX wieku.

ŁÓDZKIE/ ŁÓDŹ


6. Dworzec tramwajowy Piotrkowska Centrum

Zaprojektowany przez Jana Gałeckiego przystanek stał się nowoczesną bramą ulicy Piotrkowskiej, w udany sposób łącząc estetykę z funkcjonalnością

LUBELSKIE/ ZAMOŚĆ


7. Rynek

Pamięta XVI w. i jest idealnie kwadratowy: ma 100 na 100 m. Przy każdej pierzei znajdziemy renesansowe kamienice podcieniowe z zachowanymi polichromiami i drewnianymi stropami. Do tego ogromny ratusz zwieńczony wieżą

LUBELSKIE/ ROZTOCZE


8. Roztoczańskie szumy

Niewielkie, ale hałaśliwe. Mikrowodospady. Ich historia sięga trzeciorzędu, kiedy to zmiany tektoniczne spowodowały powstanie skalnych uskoków. Wędrówka wzdłuż rzek Tanew czy Jeleń pozwala nie tylko się wyciszyć, ale też zagłębić się w dziewicze lasy.

LUBUSKIE/ ŁĘKNICA


9. Geopark Łuk Mużakowa

Dawne wyrobiska kopalin zalano wodą, dzięki czemu zamieniły się w mieniące się barwami akweny. Podróżując pięciokilometrowym szlakiem pieszym i rowerowym

LUBUSKIE/ KĘPSK, CHLASTAWA, KOSIECZYN


10. Szlak kościołów drewnianych Regionu Kozła

Gotycko - renesansowe kościołki urzekają harmonią bryły, bogactwem wnętrz i unoszącym się wewnątrz zapachem bejcowanego drewna. Szlak ma 23 km i najlepiej przemierzać go rowerem, zatrzymując się po drodze.

MAŁOPOLSKIE/BUKOWINA TATRZAŃSKA


11. Termy Bukovina

Największy kompleks geotermalny w Polsce zasilany jest wodą czerpaną w Bukowinie Tatrzańskiej z głębokości niemal 2,5 km. Całość w bardzo dobrym stylu. Dużo więcej niż zwykłe termy.

MAŁOPOLSKIE/ZALIPIE


12. Kolorowa wieś

Kwieciste malunkami widać tu na 20 drewnianych domach. Tradycja przyozdabiania domostw sięga końca XIX w., kiedy to kobiety ze wsi zaczęły dekorować chałupy kwiatami z bibuły i wycinankami. Ozdoby pojawiały się nie tylko na ścianach, ale też na studniach i płotach.

MAZOWIECKIE/RÓŻNE MIEJSCA


13. Mazowiecki Szlak Tradycji

Ponad dwieście miejsc, skupionych na kilku ścieżkach tematycznych: m.in. kulinaria, architektura wiejska, rękodzieło oraz muzyka i taniec. Wszystko zebrane i skatalogowane na jednej stronie internetowej. Hasło szlaku to „Co krok, to obyczaj”. I tego należy się spodziewać.

MAZOWIECKIE/OPINIOGÓRA


14. Muzeum romantyzmu

Dawne włości Krasińskich, z których wywodził się dramatopisarz i poeta Zygmunt, autor Nie-Boskiej Komedii. Sporo pamiątek po rodzinie, korespondencja, grafiki, a także jedyny w Polsce pomnik wieszcza.

OPOLSKIE/GŁUCHOŁAZY


15. Szlak złotych górników

Szyby, działki górnicze, hałdy przepłukanego urobku, płuczki i sztolnie. Trzygodzinny szlak po Górach Opawskich.

OPOLSKIE/ KAMIEŃ ŚLĄSKI


16. Zamek

Zniszczony i splądrowany przez wojska sowieckie zamek w ostatnich dekadach został odrestaurowany. Dziś, wraz z kaplicą, jest ważnym sanktuarium Górnego Śląska oraz ośrodkiem krzewienia kultury i spotkania ludzi różnej wiary.

PODKARPACKIE/BARANÓW SANDOMIERSKI


17. Zamek

Jeden z najlepiej zachowanych przykładów magnackiej architektury renesansowej w Europie. Po zobaczeniu muzealnej wystawy można spędzić tu noc w hotelu.

PODKARPACKIE/ PRZEMYŚL


18. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Ponad 2 tys. eksponatów miasta, dziesiątki odrestaurowanych obiektów plus nowoczesny sprzęt muzealny. Warte uwagi zwłaszcza dzwony i fajki – których produkcją zajmowano się w Przemyślu od pokoleń.

PODLASKIE/BIAŁYSTOK


19. Opera i Filharmonia Podlaska

Wyłania się z ziemi niczym statek niesiony falą. Projektant, Marek Budzyński, wkomponował budynek w tereny zielone, zestawiając przysypane ziemią i obsadzone trawą boczne ściany z pełną szkła i stali fasadą podpartą kolumnami. Oddany do użytku w 2012 r. gmach szybko stał się centrum życia kulturalnego całego regionu.

PODLASKIE/BIAŁOWIEŻA


20. Puszcza białowieska

Ostatni pierwotny las nizinny Europy. Wejście pomiędzy gęstwinę drzew to cofnięcie się w czasie – tego rodzaju prapuszcza porastała przed tysiącami lat całą Europę, od Uralu aż po Atlantyk.

POMORSKIE/GDYNIA


21. Muzeum emigracji

Zorganizowana w budynku dawnego Dworca Morskiego wystawa sprawia, że anonimowe historie milionów Polaków, którzy przez lata wyruszali w świat w poszukiwaniu chleba i życiowych możliwości zyskują nazwiska i twarze. Skłania do refleksji.

POMORSKIE/GDAŃSK


22. Teatr Szekspirowski

Gmach autorstwa włoskiego architekta Renato Rizziego jest pierwszym teatrem w Polsce z pełni rozsuwanym dachem. Utrzymane w jasnej tonacji, drewniane wnętrze gości co roku tysiące widzów przybywających na spektakle, także w ramach Festiwalu Szekspirowskiego.

ŚLĄSKIE/KATOWICE


23. CINiBA Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka.

Zgromadzono tu ok. 800 tys. książek, blisko 340 tys. dokumentów znajduje się w strefie wolnego dostępu, a długość wszystkich półek wynosi ok. 60 km.

ŚLĄSKIE/GLIWICE, RYBNIK I INNE


24. Szlak Zabytków Techniki

36 rozrzuconych po Śląsku obiektów tworzy szlak przełomowych odkryć rewolucji przemysłowej. Raz do roku, w ramach festiwalu Industriada, wszystkie maszyny ruszają pełną parą.

ŚWIĘTOKRZYSKIE/SKARŻYSKO KAMIENNA


25. Muzeum Orła Białego

Kadłub niemieckiego czołgu Panzer IV, pociski rakietowe, bombowce, myśliwce, broń długa i krótka – to tylko niektóre z dziesiątek eksponatów. Zgromadzono tu jedną z największych kolekcji militariów w Polsce.

ŚWIĘTOKRZYSKIE/SOLEC ZDRÓJ


26. Baseny Mineralne

Woda przepływająca przez baseny w Solcu Zdroju ma około 3 miliony lat! Zdrowotna solanka siarczkowo – siarkowodorowa ze źródła Malina uchodzi za wodę o najwyższej zawartości aktywnych związków siarki.

WARMIŃSKO-MAZURSKIE/ GIŻYCKO


27. Zamek

Ceglana twierdza z historią sięgającą 1340 r. przez długie lata służyła jako siedziba prokuratora zakonnego Krzyżaków. Dziś jest tu dobrej klasy hotel. Wypoczywając w wygodnych komnatach, można poczuć się jak monarcha.

WARMIŃSKO-MAZURSKIE/OLSZTYN


28. Jezioro Ukiel

Największy z 11 akwenów w granicach administracyjnych Olsztyna. Malowniczo poszarpana linia brzegowa, mnóstwo urokliwych zatoczek i nowoczesna infrastruktura. co roku przyciągają tu żeglarskie.

WIELKOPOLSKIE/ POZNAŃ


29. Mural, Opowieść śródecka

Efektowny mural w technice 3D. opowiada historię dzielnicy Śródka. Znajdziemy tam księcia, hejnalistę, kota czy sklepik rzeźnika.

WIELKOPOLSKIE/ OBRZYCKO


30. Pałac Kobylniki

Pałac powstał na zlecenie Tadeusza Twardowskiego, właściciela ordynacji Kobylniki, gdy uznał, że dotychczasowa rezydencja nie spełnia warunków higienicznych. Dziś pałac zdaje się spełniać iście królewskie wymagania.

ZACHODNIOPOMORSKIE/ WOLIN


31. Klify

Skarpy polodowcowe, które podlegają nieustannym zmianom. Najwyższym klifem na 15-km nabrzeżu jest Gostań, opadający na plażę 93-metrową, niemal pionową ścianą.

ZACHODNIOPOMORSKIE/ KOŁOBRZEG,

ŚWINOUJŚCIE I INNE


32. Szlak Latarnii morskich

17 latarni, a każda inna: z czerwonej lub żółtej cegły, z jednym lub dwoma światłami, prostokątna lub owalna...


National Geographic Traveler

W Polsce ukazuje się od 2004 r., zaś na świecie od 1984 r.

To praktyczny magazyn o podróżach, który inspiruje i informuje. Skierowany jest do osób aktywnych, ambitnych i ciekawych świata. Dostarcza gotowe przepisy na fascynujące wyprawy, także rodzinne. Mocną stroną magazynu są rzetelne informacje, mapy i testy sprzętu przeprowadzane przez ekspertów. Dodatkowy atut stanowią autorzy, uznani globtroterzy. Raz w roku redakcja oraz Czytelnicy przyznają prestiżową nagrodę TRAVELERY promującą polskich naukowców i podróżników.

www.national-geographic.pl/traveler

www.facebook.com/ngtraveler

instagram.com/natgeopl

 

World Travel Show - 14-16.10.2016 w Ptak Warsaw Expo, Nadarzyn.

Ptak Warsaw Expo jest największym Międzynarodowym Centrum Targowo-Konferencyjnym w Europie Środkowej. Powstało z myślą o organizacji targów, kongresów, konferencji, szkoleń imprez masowych i innych wydarzeń komercyjnych.

Centrum zlokalizowane jest na przedmieściach Warszawy, 15 minut od ścisłego Centrum i 10 minut od Międzynarodowego Portu Lotniczego. Posiada 143 000 m2 powierzchni wystawienniczej w sześciu halach oraz 500 000 m2 powierzchni zewnętrznej i 15 000 miejsc parkingowych.

Międzynarodowe Targi Turystyczne World Travel Show to jedno z najważniejszych wydarzeń, które skupi w jednym miejscu pasjonatów, organizatorów i amatorów podróży. Zainteresowani znajdą tu wszystko, co wiąże się z tematem turystyki - od stoisk narodowych i krajowych po sprzęt do nurkowania, odzież outdorową i wydawnictwa podróżnicze. W trakcie World Travel Show odbywać się będą pokazy dodatkowe, konferencje, warsztaty fotograficzne oraz konkursy z nagrodami. Duża część targów to również stoiska polskich regionów. Jedną z największych atrakcji Targów jest obecność wielu doświadczonych podróżników, prawdziwych pasjonatów, takich jak np. Aleksander Doba.  Bogaty program imprez towarzyszących pozwoli wszystkim odwiedzającym spędzić aktywny weekend pełen ciekawych dyskusji i inspiracji podróżniczych. Targi World Travel Show zostały objęte patronatem Ministra Sportu i Turystyki.


http://worldtravelshow.pl/
www.facebook.com/worldtravelshow2016/
instagram.com/world_travel_show/


WIĘCEJ INFORMACJI UDZIELAJĄ:

Monika Sierpińska, monika.sierpinska@burdamedia.pl

Barbara Drążyk, b.drazyk@warsawexpo.eu