rozmiar czcionki: A | A | A


Rozstrzygnięcie konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska 2009"

27.10.2009 13:52

Mościsko, Wojbórz i Włóki to zwycięzcy pierwszej edycji konkursu Piękna Wieś Dolnośląska”. W dniu 22.10.2009r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego odbyła się konferencja prasowa, na której ogłoszone zostały wyniki I edycji konkursu.


Konkurs „Piękna Wieś Dolnośląska” realizowany przez Wydział Rozwoju Obszarów Wiejskich to jeden z elementów wsparcia przygotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa  Dolnośląskiego dla sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej zainaugurowanej  w roku bieżącym. Konkurs ma na celu wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych  i wzorcowych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich. Konkurs zorganizowany został w trzech kategoriach : „Najpiękniejsza Wieś”, „Najpiękniejsza Zagroda” oraz „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi”.


Do udziału w tegorocznej, pierwszej edycji konkursu, zgłosiły się ogółem 44 sołectwa z 28 gmin, w tym  14 wsi w kategorii "Najpiękniejsza wieś", 14 zagród do kategorii "Najpiękniejsza zagroda” oraz 19 projektów do kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi". W pracach Komisji konkursowej, powołanej przez Marszałka Województwa, udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, pracownicy naukowi z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Moderatorzy Odnowy Dolnośląskiej Wsi.


W oparciu o zgłoszoną dokumentację oraz wizje terenowe przeprowadzone przez członków Komisji w dniach od 11.08.2009r. do 17.09.2009r. komisja konkursowa dokonała wyboru laureatów konkursu w 2009r.W kategorii „Najpiękniejsza Zagroda”  przyznano następujące nagrody i wyróżnienia: 

 

Miejsce

Imię i Nazwisko

Sołectwo / Gmina

Kwota 


Irena i Andrzej Jarmołowicz - Jędrzejczak

Wojbórz, gmina Kłodzko

2.000


Agnieszka i Rafał Jędryczka

Ślubów, gmina Góra

1.000Bogumiła Naruszewicz – „Gajówka Głuszec”

Borówki, gmina Gromadka

500Komisja konkursowa postanowiła przyznać także jedno wyróżnienie dla zagrody Pana Bogusława Lewandowskiego ze wsi Modlęcin w gminie Strzegom.W kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” przyznano:

Miejsce

Nazwa projektu

Sołectwo

Gmina

Kwota

I.

„Święto Niezapominajki”

Włóki

Dzierżoniów

5.000


II.

„Akademia Przedszkolaka”

Sieroszowice

Radwanice

3.000


III.

„Zagospodarowanie terenu przy boisku sportowym w Wierzchowicach”

Wierzchowice

Gaworzyce

2.000


Biorąc pod uwagę wysoki poziom zgłoszonych do konkursu projektów, Komisja konkursowa postanowiła przyznać także dwa wyróżnienia dla następujących projektów:


Miejsce

Nazwa projektu

Sołectwo

Gmina

Kwota

Wyróżnienie

„Szkoła – najlepszym przedsięwzięciem Odnowy Wsi”

Wierzbowa

Gromadka

1.000

Wyróżnienie

Zakup pieca ceramicznego wraz wyposażeniem do pracowni szkła w Bykowie

Byków

Długołęka

1.000W kategorii „Najpiękniejsza Wieś” przyznano :

 

Miejsce

Wieś

Gmina

Kwota


Mościsko

Dzierżoniów

7.000Wierzbna

Żarów

5.000Radzimowice

Bolków

3.000


Komisja postanowiła przyznać także jedno wyróżnienie dla wsi Parchów w gminie Chocianów oraz nagrodę finansową w wysokości 1.000 zł.

Łączna kwota przeznaczona na nagrody dla laureatów to 31.500 zł. Konkurs finansowany jest ze środków finansowych Unii Europejskiej w ramach realizacji Planów Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.   

Urocztość wręczenia nagrod wszystkim laureatom konkursu "Piekna Wieś Dolnośląska 2009" odbędzie sie w dniu 21.listopada br we wsi Mościsko, gmina Dzierżoniów - Najpiekniejszej Wsi Dolnego Śląska 2009". Serdecznie zapraszamy.DO POBRANIA UZASADNIENIE