rozmiar czcionki: A | A | A

Pomagamy Ukrainie

03.03.2022 11:40

23 lutego Rosja rozpoczęła bezprawną I niczym nieuzasadnioną inwazję militarną na Ukrainę. W jednym momencie życie naszych sąsiadów przewróciło się do góry nogami. Stanowczo potępiamy ten atak i apelujemy o jak najszybsze rozwiązanie pokojowe. Już od początku tej okrutnej agresji cała Polska rozpoczęła niezliczoną ilość akcji humanitarnych i pomocowych. Wśród uchodźców są także osoby z niepełnosprawnościami, które każdego dnia docierają między innymi także do stolicy Dolnego Śląska.

Nie jesteśmy w stanie wypisać wszystkich akcji, bo jest ich po prostu ogrom. Proponujemy jednak kilka koordynowanych z ramienia naszego urzędu lub wspieranych przez nas.


Podejmij działanie! Zgłoś swoją organizację do pomocy Ukrainie


Zastanawiasz się co możesz zrobić dla dziesiątek tysięcy uchodźców z Ukrainy? Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego informuje jak można pomóc.


Wypełnij prosty formularz i zgłoś swoją organizację na stronie pomagamukrainie.gov.pl  – wyślemy go do właściwej jednostki, która koordynuje pomoc. Wszystkie działania są bezpieczne i zarządzane przez polski rząd.


Jakie działania możesz podjąć?
• przekazać żywność,
• przekazać pomoc materialną - na przykład odzież,
• przekazać leki,
• zaoferować schronienie - na przykład mieszkanie, pokój,
• zaoferować wsparcie wolontariuszy.


Więcej szczegółów na stronie:
https://umwd.dolnyslask.pl/organizacje-pozarzadowe/organizacje-pozarzadowe/aktualnosci/artykul/podejmij-dzialanie-zglos-swoja-organizacje-do-pomocy-ukrainie/Dolny Śląsk wspiera Ukrainę!


Zakończyła się zwołana z inicjatywy Marszałka Dolnego Śląska Cezarego Przybylskiego nadzwyczajna sesja Sejmiku. Jednogłośną decyzją radnych Dolny Śląsk zerwał współpracę z Obwodem Leningradzkim w Rosji. Dofinansowano także Centrum Medyczne DOLMED, które dzięki kwocie 1,5 miliona złotych pomoże ukraińskim szpitalom poprzez zakup sprzętu medycznego.


W obliczu nieusprawiedliwionego ataku rosyjskich sił zbrojnych na suwerenne terytorium Ukrainy Województwo Dolnośląskie wypowiedziało ze skutkiem natychmiastowym Porozumienie o współpracy międzyregionalnej z Obwodem Leningradzkim zawarte 15 sierpnia 2003 roku w Sankt Petersburgu. Sejmikowa uchwała wejdzie w życie po uzyskaniu akceptacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Więcej szczegółów na stronie:
https://umwd.dolnyslask.pl/urzad/aktualnosci/artykul/dolny-slask-wspiera-ukraine-1/?no_cache=1&cHash=69bcf13a5ad1530f21d37eb7b54285deBezpieczny powrót pociągu humanitarnego


Pociąg humanitarny Kolei Dolnośląskich bezpiecznie dotarł z Przemyśla do Wrocławia. Dzięki wspólnej inicjatywie samorządu województwa dolnośląskiego oraz KD bezpiecznie przewieziono na Dolny Śląsk ponad 400 osób. W akcję osobiście zaangażowali się Grzegorz Macko i Krzysztof Maj z zarządu województwa.


Więcej o tej akcji na stronie:


https://umwd.dolnyslask.pl/urzad/aktualnosci/artykul/bezpieczny-powrot-pociagu-humanitarnego/?no_cache=1&cHash=217822162b016669f1e90918387a3939Potrzebna jest pomoc dla uchodźców z Ukrainy – Aleksandra Sopuch z Urzędu MarszałkowskiegO


Link do filmu:
https://echo24.tv/rozmowa/caly-czas-potrzebna-jest-pomoc-dla-uchodzcow-z-ukrainy-aleksandra-sopuch-z-urzedu-marszalkowskiego/?fbclid=IwAR0htAhw94U9tHpwhoSoNjPX0uFYzLf1DkioIxNfMSCgozku2axJh5Q55hY