rozmiar czcionki: A | A | A

W Dusznikach – Zdroju powstanie Ośrodek Przygotowań Olimpijskich

23.09.2021 14:58 14:58

Inwestycja zostanie zrealizowana częściowo na bazie istniejącej już infrastruktury sportowej, ale powstaną także nowe obiekty. Będzie to pierwszy Centralny Ośrodek Sportu na Dolnym Śląsku i w całej południowo – zachodniej Polsce dedykowany profesjonalnym zawodnikom uprawiającym różne dyscypliny sportów zimowych.

Dusznicki OPO będzie już kolejnym tego typu miejscem w kraju po Warszawie, Giżycku, Spale, Szczyrku, Władysławowie i Zakopanem. Obiekty te należą do Centralnego Ośrodka Sportu podlegającego Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zarządzenie o powstaniu ośrodka na Dolnym Śląsku podpisał wicepremier Piotr Gliński.


Obecnie w Dusznikach – Zdroju funkcjonuje kilka obiektów sportowych, w tym Centrum Polskiego Biathlonu na Jamrozowej Polanie. Jest to nowoczesny ośrodek służący do treningów i organizacji zawodów w biathlonie. Powstał on w 2017 roku dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Dolnośląskiego i Funduszu Rozwoju Kultury. Inwestycja obejmowała między innymi przygotowanie tras, startu i mety, strzelnicy, sieci do naśnieżania, a także budowę budynku sędziowskiego.


- Dolny Śląsk to kuźnia talentów sportowych. Jestem dumny, że tak wielu doskonałych sportowców pochodzących z regionu reprezentuje nasz kraj na międzynarodowych zawodach, mistrzostwach, czy igrzyskach olimpijskich. Aby umożliwić im rozwój, konieczne są odpowiednie obiekty treningowe. Dziś ogłaszamy powstanie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Także jeszcze w tym roku otworzymy Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej. Będzie to jeden z najnowocześniejszych, całorocznych ośrodków biathlonowych i narciarstwa biegowego w Europie, przeznaczony zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Centralnego Ośrodka Sportu w Dusznikach – Zdroju powstanie na bazie istniejących już obiektów takich, jak Centrum Polskiego Biathlonu na Jamrozowej Polanie czy Tauron Duszniki Arena. Dodatkowo, wybudowane zostaną także między innymi pełnowymiarowy basen, hala lodowa i tor saneczkowy.


Decyzję o powstaniu OPO w Dusznikach – Zdroju ogłosili dzisiaj podczas konferencji prasowej Wicepremier oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tymoteusz Myrda oraz Burmistrz Dusznik – Zdroju Piotr Lewandowski. W uroczystości wzięła udział także pływaczka, mistrzyni olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata - Otylia Jędrzejczak.


- Duża baza treningowa, jaką będzie oferować Centralny Ośrodek Sportu w Dusznikach – Zdroju, zapewni profesjonalne warunki szkolenia sportowego w wielu dyscyplinach polskiego sportu
– mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Dzięki temu, że województwo będzie mieć tak nowoczesny ośrodek, na Dolny Śląsk nie tylko zacznie przyjeżdżać znacznie więcej sportowców z całej Europy, nasz region stanie się także miejscem organizacji ogólnopolskich, międzynarodowych zawodów – dodaje.


Po ukończeniu inwestycji, na Dolnym Śląsku trenować będą zawodnicy uprawiający biathlon, bobsleje czy saneczkarze. Wszystkie Ośrodki Przygotowań Olimpijskich należące do Centralnego Ośrodka Sportu tworzą warunki szkolenia sportowego dla kadry olimpijskiej i zarodowej, zarówno seniorów, jak i juniorów startujących w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach Europy oraz mistrzostwach świata.

- Nowoczesny kompleks sportowy, który powstanie w Dusznikach - Zdroju, przysłuży się nie tylko sportowcom z całego regionu, ale także mieszkańcom oraz odwiedzającym go turystom. Będzie to wspaniała promocja Dolnego Śląska - mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.


Wybór Dusznik – Zdroju jako miejsca usytuowania kolejnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich nie był przypadkowy. Zima w tym miejscu utrzymuje się znacznie dłużej, niż w innych zakątkach kraju. Zaczyna się ona zwykle już w listopadzie i trwa nawet do połowy kwietnia.